Manisa Bilişim Platformu tarafından 19 Mart 2012 tarihinde Celal Bayar Üniversitesi Sinema salonunda “Girişimcilik ve İnovasyon Semineri “ gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını CBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Aktaş’ın yaptığı seminerde Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Levent Karadağ dinleyicilere günümüzde girişimcilikle doruğa ulaşan inovasyon (yenileşim) ve bilişimde yenilikçi olmak için ne tür girişimler yapılması gerekeceği konularında bilgiler vermiştir.

 

Seminerde oturum başkanlığı yapan CBÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Aktaş, seminer açılışında günümüzde girişimcilik ve inovasyon kavramlarının önemine vurgu yaparak özellikle gençlerin geleceklerine yön verebilmeleri bakımından girişimci ve yenikçi bir şekilde yetişmeleri gerektiğini belirtti.

TBD İstanbul Şube Başkanı Levent Karadağ konuşmasında “Türkiye’de bilişim sektöründe 2010 yılı çalışan sayısı 147.000’dir. İnsan kaynağı İhtiyacı ise 100.000 olarak tahmin edilmiştir. Nitelikli işgücü açığı % 45 seviyelerindedir. 2013 yılı insan kaynağı ihtiyacı beklentisi ise 187.000 kişidir.  Son 5 yıl içinde ÖSS tercihlerinin % 10’u bilişimle ilgili bölümlere yapılmış ve bilişim sektörü pozisyonları son 3 yılın en çok aranan pozisyonlarıdır. Tüm bu veriler bize bilişim alanında girişimcilik ve inovasyonun ne derece önemli olduğunu göstermektedir. İnovasyon, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır.  İnovasyonla, kişilerin kazançları artar; herkes daha iyi şartlarda yaşamaya başlar. Hepimizin arzusu ve isteği, herkesin daha iyi şartlarda yaşamasıdır. ” dedi.

Karadağ konuşmasına şu şekilde devam etti “Yaratıcıysanız, fırsatları görebiliyor ve risk alabiliyorsanız girişimci bir ruha sahipsiniz. İyi bir girişimci olmak için şu 7 marifete sahip olmanız gerekir.  Bunlar:  1- Hayaliniz olsun,  2- İnatçı ol, 3-Israrcı, Ol 4- Yaratıcı ol, 5- Takım Oyuncusu ol 6- Etik Ol, 7- Tilki ol”

Seminer sonunda konuşmacı Levent Karadağ ve oturum başkanı Doç. Dr. Hüseyin Aktaş’a, Manisa Bilişim Platformu koordinatörü Öğr. Gör. Mustafa Özhan Kalaç tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.


    Facebook Manisa Bilisim   Twitter Manisa Bilisim
  • Manisa Valiliği
  • Celal Bayar Üniversitesi
  • Manisa Belediyesi
  • Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü