Manisa Valiliği ve Celal Bayar Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Manisa Engelsiz Bilişim Çalıştayı” 19 Mart 2012 tarihinde Celal Bayar Üniversitesi Sinema Salonu’nda gerçekleştirildi.

 Manisa Vali Yardımcısı Turgay Ergin, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Manisa İl Müdürü Murat Konan, Manisa İl Engelli Konseyi Üyeleri ve Manisa Bilişim Platformu üyelerinin katıldığı çalıştayın açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Manisa İl Müdürü Murat Konan yaptı.

Çalıştay açılış konuşmasını yapan Konan, “Türkiye tarafından imzalanan, toplam 50 maddeden oluşan ve taraf olan devletlere, engellilere karşı ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve onların yaşam standartlarını yükseltmek gibi yükümlülükler getiren BM Engelli Hakları sözleşmesinde: “Fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel çevreye, sağlık ve eğitim hizmetlerine, bilgiye ve iletişime erişimin engellilerin tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden tam yararlanmasını sağlamadaki öneminin kabul edileceği” maddesi yer almaktadır. Bu kapsamda en önemli unsurlardan biriside hiç şüphesiz ki internet ve bilişim teknolojileridir. Bizlerde engelliler açısından bilişim teknolojileri konusunu oldukça önemsiyoruz. Başta Manisa Valimiz Halil İbrahim Daşöz ve müdürlüğümüzden sorumlu Vali Yardımcısı Turgay Ergin beyin destekleriyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Zaten ilimizde kurulan İl Engelli Konseyi, valiliğimizin engelli vatandaşlarımıza vermiş olduğu önemin en büyük göstergesidir. Bu konsey Türkiye’de sadece 3 ilimizde vardır. Umarım bugün yapılacak çalıştay bundan sonraki çalışmalarımıza önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

Çalıştaya başlamadan önce Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Mustafa Özhan Kalaç ve Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Levent Karadağ birer konuşma gerçekleştirdi.

Öğr. Gör. Mustafa Özhan Kalaç yaptığı konuşmada öncelikli olarak toplantı gündemi hakkında bilgilendirmede bulunduktan sonra Sekretaryası Celal Bayar Üniversitesi tarafından yürütülen Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu’nun son bir yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ve 2012 yılında yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kalaç konuşmasında “2011 yılında Manisa Valiliği ve Celal Bayar Üniversitesi en sahipliğiyle gerçekleştirdiğimiz Engelsiz Bilişim 2011 Sempozyumu ile başlayan engelsiz bilişim çalışmalarımız Türkiye genelinde büyük yankı uyandırdı ve destek aldı. Yaptıklarımız şunu gösterdi ki biz Manisa’da birlikte hareket ederek Türkiye ve Dünya’ya örnek olacak projeler üretebiliriz. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Çelik başta olmak üzere tüm üniversite olarak bu konuya büyük önem veriyoruz. Türkiye Engelsiz bilişim Platformu ve Manisa Bilişim Platformu tecrübeleri, CBÜ Sürekli Eğitim Merkezimiz ve yakında öğrenci almaya başlayacak olan Bilgisayar Mühendisliği bölümümüz bu alanda üstüne düşen tüm görevleri daha önce yaptığı gibi bundan sonrada yapmaya devam edecektir” dedi.

TBD İstanbul Şube Başkanı Levent Karadağ yaptığı konuşmada, Türkiye Bilişim Derneği faaliyetleri ve Türkiye genelinde engellilere yönelik olarak gerçekleştirilmiş olan projeler hakkında bilgilendirmede bulundu. Karadağ “Engelliler açısından bilişim teknolojileri oldukça büyük öneme sahiptir. Bilişim aynı zamanda engelli bireyler açısından meslek olarak ta önemlidir. Engelli bireyler bilişim sektöründe kendilerini geliştirebilir ve istihdam edilebilirler. Bizde TBD olarak Manisa’da yapılan bu çalıştayı önemsiyor ve destekliyoruz. Türkiye çapında bu bağlamda yaptığımız projelere örnek vermek gerekirse Fiziksel Engellilere ‘Web Tasarımı’ eğitimi, Görme Engellilere Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Okur Yazarlığı (word, excel, Powerpoint) ve Web Tasarım ve İnternet Pazarlama eğitimleri (Gören Parmaklar), Yerinde Hizmet ‘Sanal Market Ağı’ projelerini söyleyebiliriz. Benzer projeler Manisa’da da hayata geçirilebilir. Her türlü tecrübe ve bilgi birikimini paylaşmaya hazırız.” dedi.

Konuşmalardan sonra Manisa Engelsiz Bilişim Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayın yöneticiliğini TBD İstanbul Şube Başkanı Levent KARADAĞ, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Celal Bayar Üniversitesi Öğr. Gör. Mustafa Özhan KALAÇ, Celal Bayar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özlem ARAZ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Manisa İl Müdür Yardımcısı Murat AKOĞLU yaptı.

Çalıştayda Manisa İl Engelli Konseyi Üyeleri ve Manisa Bilişim Platformu üyeleri mevcut sorunlar ve yapılması düşünülen projeler hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler. Çalıştay sonunda katılımcılar şu hususlarda görüş birliğine vardılar:

 • Manisa ilinde mevcut durumun ortaya konulması açısından en önemli ve öncelikli sorunun engelli veritabanı ihtiyacı olduğu. Bu maksatla bir proje kapsamında Manisa İli Engelli Veritabanının oluşturulması. Buna katkı sağlamak üzere bir çağrı merkezi (call center) kurulması.
 • Manisa ilinde engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak üzere engelsiz işletme ve mekanların tespit edilmesi, bunların internet aracılığıyla duyurulması suretiyle diğer mekanlarında teşvik edilmesi ve bu maksatla bir  “Manisa Engel Avı” projesi başlatılması.
 • Eğitim merkezlerinin desteğiyle bilişim alanında engellilere yönelik eğitim ve sertifikasyon faaliyetlerinin hayata geçirilmesi.
 • İlerleyen günlerde her engelli grubu için ayrı toplantıların düzenlenmesi
 • Başta kamu kurum web sayfalarından başlamak üzere web erişilebilirliği konusunda Manisa genelinde çalışmalar yapılması

 Çalıştay yöneticilerine teşekkür plaketleri, Manisa Vali Yardımcısı Turgay Ergin, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Manisa İl Müdürü Murat Konan tarafından verilmiştir. Ayrıca tüm katılımcılara katılım belgesi verilmiştir.


  Facebook Manisa Bilisim   Twitter Manisa Bilisim
 • Manisa Valiliği
 • Celal Bayar Üniversitesi
 • Manisa Belediyesi
 • Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü