Manisa Bilişim Platformu olarak “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” özel röportajımızı Celal Bayar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CBÜ SEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özlem ARAZ ile gerçekleştirdik. Bu vesileyle Manisa Bilişim Platformu olarak tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutlarız.

 

Bize biraz kendinizden ve kurumunuzdan bahsedebilir misiniz?

Ben Yrd.Doç.Dr. Özlem Uzun ARAZ. Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Evli ve bir kız çocuk annesiyim.

CBÜ SEM’e Ekim 2011 tarihinde müdür olarak atandım. Bu tarihten itibaren bu merkezin kurulması ve faaliyete geçmesi için ekip arkadaşlarımla birlikte yoğun mesai harcıyorum. Endüstri Mühendislik Bölümü’nden Yrd. Doc. Özgür ESKİ ve Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulundan Yrd. Doc. Vedat BAL’ın da CBÜSEM’e atanmasıyla hızlı bir şekilde altyapı çalışmalarımız ve faaliyetlerimiz başlamıştır.

CBÜSEM’in kuruluş amacı ve misyonu nedir?

Kuruluş amacımız, üniversitemizin içerisinde var olan bilgi potansiyelini diğer kuruluşlar ve Manisa halkıyla buluşturmak, Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin ve personelinin sağlanacak eğitimlerle bilgi seviyelerini arttırmak, eğitim alma imkanı bulamamış gençler, ev hanımları ve kendini geliştirmenin gerekli olduğuna inanan her yaştaki katılımcılar için özgün ve kaliteli eğitim programları oluşturmak, yürütmek ve koordinasyonu sağlamak yoluyla üniversite ile toplum arasında bir köprü kurmaktır.

Hedef aldığınız belirli bir yaş grubu var mı?

CBÜSEM olarak üç temel hedef kitlemiz bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Celal Bayar Üniversitesi öğrencileridir. Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra daha kolay iş bulabilmeleri için gerekli olan eğitimlerle desteklenmesi temel hedeftir. İkinci hedef kitlemizi ise personelimiz oluşturmaktadır. İsteyen personelin mesleki ve kişisel açıdan kendilerini geliştirebilmeleri için gerekli eğitimin sağlanması bunda temel amaçtır. Üçüncü hedef kitlemiz ise eğitim alma imkanı bulamamış gençler, ev hanımları ve kendini geliştirmenin gerekli olduğuna inanan her yaştaki katılımcılar oluşturmaktadır. Bu anlamda Manisa iline katkı sağlamak istemekteyiz.

Hangi alanlarda eğitimler vermeyi planlıyorsunuz?

Üniversitemiz 5 Fakültesi, 4 Yüksekokulu, 16 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 10 Araştırma Merkezi ve 1 Araştırma Uygulama Hastanesi olmak üzere 39 birim ile eğitim ve öğretime devam etmektedir. CBÜSEM olarak gerek üniversite içinden gerekse üniversite dışından gerekli yardımları alarak ve talepleri değerlendirerek birçok alanda eğitimler vermeyi planlıyoruz.

Bize eğitimleriniz hakkında genel bir değerlendirme yapabilir misiniz?

CBÜSEM tarafından faaliyetlerini yürütmek üzere bir eğitimci bilgi havuzu oluşturuldu. Bu havuzda öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, araştırma görevlileri ve bize ulaşan uzman kişilerin bilgileri depolanmaktadır. Bu havuza ilave olarak dışarıdan uzman kişiler (cisco eğitim yetkilileri), firmalar, ve özel danışmanlık firmaları desteğiyle güçlü bir eğitimci alt yapısına kavuşmuş bulunmaktayız.

Eğitimlerimizde devam zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimlerimize devamlılığı %80 olan öğrencilerimize katılım belgesi verilmekte ve eğitim sonunda yapılan sınavda 4 üzerinde 2,5 ve üzeri alan öğrencilerimize de başarı sertifikası vermekteyiz. Sertifikalarımız üniversite senatosundan alınan yekti ile üniversite hocalarımızdan oluşan yönetim kurulumuz tarafından uluslar arası standartlar, içerik ve ücret incelenerek veriliyor. İşbirliği içerisinde olduğumuz bazı firmaların uluslar arası sertifika yetkisi oluyor.

CBÜSEM olarak sadece eğitim veren değil, projeler yapan, içinde eğitim olan projelerde yer alan ve sosyal projelere öncülük eden bir kurum olarak çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.

Sanırım eğitim faaliyetlerinizde bilişim teknolojileri konusu da önemli bir yere sahip. Bize bu alandaki çalışmalarınızla ilgili olarak bilgi verebilir misiniz?

Sizinde söylediğiniz gibi eğitimlerimizde bilişim teknolojileri alanı oldukça önemli bir yere sahip. Halk eğitim işbirliği ile bilgisayar eğitmenliği kurslarımız açıldı.

CBÜSEM ayrıca Cisco Yetkili Eğitim Merkezi ünvanına da kavuşmuştur. Bu alanda Cisco Yetkili Cihazları ile Cisco Networking Academy Instructor Cemal TANER tarafından eğitimlerimiz verilmeye başlanmıştır. Bu eğitimler sonunda öğrencilerimize hem CBÜSEM hem de Cisco onaylı sertifikalar verilecektir. Ayrıca öğrencilerimize Cisco’dan alacakları eğitimlerde %58 indirim kuponu imkanı sağlıyoruz.

Ayrıca Celal Bayar Üniversitesi’nde uzaktan eğitim çalışmaları başlamıştır. CBÜSEM olarak bizde uzaktan eğitim çalışmalarının koordinatörlüğünü üstlendik. Bu konudaki alt yapı çalışmaları hızla devam etmektedir. Bu sayede daha etkili bir şekilde eğitim faaliyetlerimize devam edebileceğiz.

Son olarak Manisa Bilişim takipçilerilerine vermek istediğiniz özel bir mesajınız var mı?

Öncelikle bana bu röportaj imkanını sunduğunuz için size teşekkür ederim. Manisa Bilişim Platformu çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Biz CBÜ SEM olarak her zaman bilişim alanında etkin olmaya çalışacağız. Manisa Bilişim takipçilerinin şunu bilmesini isteriz ki kurum olarak her türlü eğitim ve projeye destek olmak isteriz. Bu alandaki tüm önerilere ve işbirliğine açığız.

Son olarak bende bu anlamlı günde tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.

Röportaj

Tuğçe ŞAHİN-Hatice BAŞARI

Manisa Bilişim Platformu


    Facebook Manisa Bilisim   Twitter Manisa Bilisim
  • Manisa Valiliği
  • Celal Bayar Üniversitesi
  • Manisa Belediyesi
  • Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü