Hasan İŞÇİ
I. Manisa Web Tasarım Yarışması “Tanıt Manisa’nı” – Milli Eğitim Kategorisi Birincisi

II. Manisa Web Tasarım Yarışması “Tanıt Okulunu” – Milli Eğitim Kategorisi Birincisi

Herkese merhaba,

Ben öncelikle böyle güzel bir organizasyon düzenledikleri için tüm C.B.Ü Bilgi İşlem dairesine çok teşekkür ediyorum. İki yıldır düzenlenen “Manisa Bilişim Web Tasarım Yarışması” nda iki birincilik elde ettim. Bu başarımda bana yardımcı olan okuluma, öğretmenlerime, Şehzade Mehmet Koleji Bilgisayar Olimpiyatı ailesine ve birlikte daha başka başarılara da imza attığımız yakın arkadaşlarıma bana olan yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.

Manisa Bilişim platformunun iki yıldır düzenlemiş olduğu web tasarım yarışmasına her başvurumda içimde o anlatılamaz heyecanı tekrar tekrar yaşıyorum. Ve bu yıl da bana böyle güzel bir görevi sundukları için kendilerine bu yazı aracılığı ile teşekkürlerimi iletiyorum.

Şu an bu satırları yazmaya çalışırken bile ödül törenlerine, hazırlık sürecine, yarışma sonrasına ait anılarım gözümün önüne geliyor ve kalbim hızlanmaya başlıyor. Okulumuzda yarışmanın afişini ilk kez gördüğümde içimden bir ses hemen başvuru yapmam yönünde bana baskı yapmıştı. Kendimi tutmadım ve hemen web sitesinden başvurumu yaptım. Sanki biraz hızlı gibiydi daha ne yapacağıma tam olarak karar da verememiştim. Ama daha sonra zamanla bir şeyler oturttum kafamda. İlk başlarda benim için biraz zor oluyordu çünkü daha önce hiç profesyonel anlamda bir web tasarım yarışmasına katılmamıştım.

Uzun uğraşlar sonunda sitemi tamamlamış, bana gönderilen ftp adresine yüklemiştim. Ve ardından o bitmek bilmez bekleyiş süreci : ) Her gün yarışmanın web sitesini kontrol ediyordum sonuçların açıklanmadığını bildiğim hâlde. Belki yeni bir duyuru yapılmıştır da onu görürüm diye.

Bir gün şöyle düşündüm; yarışmada bir derece yapamamış olsam da üzülmeyecektim. Kararımı vermiştim. Çünkü gerçek bir web sayfası nasıl hazırlanır? Hangi yöntemler daha sağlıklı? Renk uyumları nasıldır? Nasıl daha güzel görünür, vs… web tasarım adına birçok önemli şeyi kavramıştım. Ama tabi yine de beni ödüllendirirlerse çok sevinecektim.
Ardından sonuçlar açıklandı ve ödül töreni oldu. Orada Sn. Mustafa Özhan KALAÇ ile çok güzel şeyler konuştuk. Yarışmanın geleceği adına neler yapılabileceği, öğrencilerin istekleri gibi birçok konularda konuşmalar yapılmıştı. Benim için her yerde gururla bahsedeceğim bir anı olarak kalmıştı Manisa Bilişim.

Ardından sonraki yıl da yarışmaya katılıp katılmama konusunda şüpheliydim. Daha sonra bilgisayarlara olan sevgim kendimi denemem konusunda beni bir kez da bu yola götürdü. İkinci kez başvurdum yarışmaya. Artık daha tecrübeli ve biraz daha bilgili sayılabilirdim. Kendime biraz daha güveniyordum açıkçası. Konu açıklandı beni yine yoğun bir çalışma temposu sardı.. Konu “Tanıt Okulunu” idi. Ben de fotoğraf makinemi aldım okulun çeşitli yerlerinden resimlerini çektim. Sonra bunları web sayfamda kullandım. Web sayfamı bitirip sonuçları beklemeye koyulduğumda aynı heyecanları tekrar yaşıyordum. Hatta belki bu sefer daha farklı bir heyecan da sarmıştı beni. Acaba birincilik unvanımı devam ettirebilecek miydim? Yoksa belki de ağır bir mağlubiyete mi uğrayacaktım? Çünkü duyulanlar çok güzel web sitelerinin başvuru yaptığı yönündeydi.

Sonuçlar açıklandığında bilgisayarımın beni bir kez daha yanıltmadığını gördüm , bir kez daha birinci olmuştum. Ödül töreni olduğunda organizasyonun 1 yılda ne kadar çok geliştiğine büyüdüğüne şahit oldum. Hayatımın en güzel anlarından bir tanesiydi. Aldığım yorumlar kendimi bu alanda geliştirdiğime yönelikti. Ve ben de organizasyonun geliştiğine dair düşünceler besliyordum. Fark ettim ki bu organizasyon amatör ruhla düzenlenen, herkesin eğlenceli bir uğraş içinde olduğu, birçok insana faydalı olan, hoş anlar yaşatan ve her geçen sürede daha da büyüyen bir yarışmaydı. Artık ben de bu organizasyonun içinde yer aldığım için çok mutluyum.

Aslına bakarsanız ben bu tarz yazılar yazmak yerine bilgisayarda kodlarla uğraşmaktan daha çok hoşlanırdım. Fakat “Manisa Bilişim” büyüsünden sanırım oldukça keyifli anlar geçirmeme sebep oldu yazdıklarım. Ve ayrıca yazıyı yazmamda ilham kaynağım olan arkadaşıma da teşekkürlerimi de sunuyorum.

Son olarak şunu da söylemek isterim ki kendi adıma yarışmadan çok şey kazandığıma inanıyorum. Ve etrafımda bulunan arkadaşlarımdan gördüğüm de yarışmaya katılanların da çok fazla kazanımları olduğu yönünde. Bence elinde bilgisayarı olan ve bu işleri az çok merak edenler hiç durmadan sitenizi düşünmeye başlayın. Çünkü sizden önce düşünmeye başlamış olan birçok insan var : ) vaktiniz daralıyor… Herkese iyi çalışmalar, bol şanslar…


    Facebook Manisa Bilisim   Twitter Manisa Bilisim
  • Manisa Valiliği
  • Celal Bayar Üniversitesi
  • Manisa Belediyesi
  • Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü